Dumka je kočka Dumka - kočičí stránky
Pro kočky a koťata (i kocoury) je zde od 18.8.1998 Dumka - pro potěchu milovníkům koček. Vychází vždy, když je o čem psát :-), tzn. denně. Stránky se jmenují po Ferdovic kočce Dumce, o které zde je a bude i část pojednání. Své reakce či příspěvky a fotky v JPEG můžete posílat Dumce nebo Ferdovi
    V PET si dnes přečtete:  PSI: Neposlušný pejsek (Pavel Steiner)
 
17.10.
Smějící se kočička (Lumír O.Hanuš)
16.10.
Začátek komunikace mezi Dumkou a Barborkou (Ferda)
Archiv kočičí rubriky
Dumka 1998 a 1999


Smějící se kočička
(Písečná kočka)

Když jsem ji uviděl poprvé v chráněné oblasti Chai Bar Jotvata, ihned mne okouzlila. Malá kočička, která má roztomilou tvář. Nazval jsem ji ihned podle jejího výrazu tváře "smějící se kočička". Protože většina z vás ji pravděpodobně nikdy nespatří, seznámil bych ji rád s vámi alespoň prostřednictvím tohoto článku.
Smějící se kočička - Písečná kočka (14 kB)

Písečná kočka (Felix margarita) je malá kočka s krátkýma nohama a dlouhým ocasem. Má širokou hlavu a výrazé trojúhelníkové uši, které jsou vzhledem k hlavě velké. Jsou posazeny nízko a široce po stranách hlavy. Kožíšek má měkký a hustý. Je zbarvena bledě pískově hnědě až světle šedě. Její srst ji dobře chrání před horkem dne a chladem noci. Spodek čenichu a hruď je často bílá. Na nohách má nevýrazné tmavé vodorovné pruhy. Má černě zašpičatělý ocas s dvěma až šesti úzkými černými pruhy u jeho konce. Má vynikající sluch vzhledem k zvláštnímu uspořádání vnitřku ucha (zvětšené zvukovody). Jsou pro ni charakteristické tmavě načervenalé mdlé skvrny na tváři, po stranách očí a na zadní straně uší. Je jednou z nejmenších divokých koček. V ramenou je vysoká asi 26 cm a má velikost malé domácí kočky. Váží 2 až 3 kg (samec 2,1 až 3,4 kg a samice 1,4 až 3,1 kg) a její hlava měří spolu s tělem 45 až 57 cm. Ocas je dlouhý 28 až 35 cm. Může mít 2 až 6 mláďat. Žije samotářsky. Dožívá se věku až 13 let.
Packa kočky je uzpůsobena k chození po písku (10 kB)
Na chodidlech jí roste mezi šlapkami hustá 2 cm dlouhá srst. Tato hustá srst jí pomáhá k snadnějšímu pohybu po písku (může po písku běžet), aby se do něj nebořila. Chrání ji také před jeho teplotou (ve dne teplota písku až 58°C, v noci -0,5°C, ale v severních oblastech výskytu v noci až -25°C).
Tato malá kočka obývá nehostinné vyprahlé oblasti s přesýpajícími se písečnými dunami, kamenné pláně a skalnatou poušť. Je rozšířena od Sahary po Pakistán. Je známá jako saharská (Felix margarita margarita), arábijská (F.m. harrisoni), středoasijská (F.m. thinobia) a pakistánská (F.m. scheffeli).
Loví v noci, kdy se pohybuje až na vzdálenost 5,4 km. Jí ptáky, tarbíky, malé savce, zajíce, plazy a kobylky. U saharských nomádů má pověst lovce hadů, zvláště zmije růžkaté a písečné. Žije bez pití vody! Žije v oblastech bez vody a tak všechnu vodu kterou potřebuje získává z kořisti.
Písečná kočka v zajetí (10 kB)
Je popsána jako řídká (je obtížné se vyjádřit k jejich množství), ale přes jejich studium jsou stále ještě neznámé. Je totiž obtížné je v přírodě uvidět a tak řada z nich vědcům uniká pozornosti a může se zdát jich být méně nežli jich ve skutečnosti je. Zdá se, že ve většině zemí svého výskytu není chráněná, což je velká škoda. Lze ji snadno ochočit, ale dle mého názoru by měla zůstav jako divoká ve svém přirozeném prostředí.

Lumír Ondřej Hanuš, Jeruzalém, Israel          

Pozvánka na 11. umisťovací výstavu koček,
kterou pořádá PSOZ v neděli 22.10.2000 od 10.00 do 17.00 hodin, na Pankráci v ulici Pujmanové 1219 - od stanice metra Pankrác povdeou šipky. Více informací se o 11. umisťovací výstavě koček se dozvíte z přiloženého letáku (23 kB).
Ztratila se černá kočička
(umístěná z jarní výstavy PSOZ) slyšící na jméno TERINKA, a to z adresy: Tryskovická 5, Praha 9, majitelka pí Pavla Motyčková, tel. 0602 54 72 64.
Kočka je dle informace kastrovaná, má v boltci levého ucha cvik (vykrojení) - označení kastrovaných koček, je velmi plachá.
Ztratila se cca před 15.9.2000 - po přestěhování majitelky na uvedenou adresu. Prvních deset dní se na novém místě chovala dobře, dokonce odháněla ze zahrady cizí kočky.
Prosíme každého, kdo by mohl podat nějakou informaci, aby se přihlásil, už s ohledem na nekonečnou práci pracovnic Pražského spolku ochránců zvířat.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
v Útulku pro zvířata v krajní nouzi pořádá pod heslem "Soucit je k ničemu, je třeba pomáhat" Pražský spolek ochránců zvířat. Více informací najdete v přiloženém obrázku (25 kB). Akce je pořádána k Mezinárodnímu dni zvířat - 4.10.2000 (středa) a bude probíhat po celý říjen - vždy v pondělí, středu a sobotu.
Mourovatá koťátka
Jsme dvě krásná mourovatá koťátka. Hledáme hodného člověka, který by se s láskou o nás postaral (i jednotlivě). K odběru ihned.
Kontakt   Tara: 0603-993-074,
Pavel: 0608-909-089
Ztratil se bílošedý perský kocourek
Na sloupu u zastávky před našim ústavem (Brno - Žabovresky - sídliště u Královopolské ulice) se objevil následující inzerát:
V Brně se ztratil bílošedý perský kocourek. Nalezci odměna! Kainarova 72, tel. Brno 757131.
Jiste o něho pláčí, a jestli chcete udělat dobrý skutek a dát to do Dumky, bylo by to fajn, i kdyz ty lidi vubec neznam...
Renata
Nabídka
Miša Hejná nabízí v Dumce strašilky. Více se o strašilkách dozvíte ze článků, uveřejněných vloni - Pakobylky a strašilka a Jak se žije ... strašilce a pakobylkám. Oba články jsou od Renaty Žaludové, která vzkazuje: Kdyby chtěl někdo pakobylky (zájemce z Brna), jsou u mne k dispozici (napište si o ně na adresu PETs). Opravdu se strašně rychle množí....
Sv. František
O paní z Nadace sv. Františka z Assisi píše v Dumce pan M.Marysko.
Matýsek sedící (3 kB) Matýsek ležící (3 kB)
Ztratil se zrzavý kocourek
Ve stredu 21.6. se v lokalite Prahy 8 - Kobylis (konkretne bydlime Brezineveska 12) ztratil zrzavy kocourek. Matýsek je tri roky stary (23.6. jsme slavili treti narozeniny nasich kocicek, buhuzel uz bez Matyska) zrzavy mourek, zeleno zlute oci, kastrovany, velice dobre ziveny - mel skoro 8 kg.
Jelikoz mame baracek, byl zvykly chodit ven, ale skoro tyden se neukazat to nikdy neudelal! Se svou sestrou Anickou meli sve teritorium na nasi a sousedovic zahradce a dal se jit neodvazili. Byl moc hodny az hloupy a tak mame podezreni, ze ho asi nekdo odnesl.
Kontaktovala jsem vsechny veterinrni stanice, utulky, atd. nic platne. Moc dekuji za pomoc a prosim o zaslani jakekoli informace o Matyskovi.
Marcela, e-mail: marcela.matouskova@mccann.cz
telefon: 0604/51 51 01

Hledá se kocourek !!!
Dne 8. června se v Brně na Kraví hoře (Masarykova čtvrť, Žabovřesky) ztratil roční hnědomourovaný, velmi přítulný kastrovaný kocourek. Případnou zprávu o něm prosím podejte na telefonní číslo 05/43249953, nebo e-mail renatazal@atlas.cz
Prosba
Ráda bych našla hodné lidi kteří by si vzali dvě dvouměsíční zdravá koťata nebo asi desetiměsíčního černobílého kocourka s delší srstí - více viz čtvrteční Dumka.
Pokud by se někdo hodný našel, zatelefonujte mi kdykoliv domů na tel. číslo (02) 363561 a já vám zařídím ostatní.


Upozornění: Kdo v tabulce měr a vah koček nemá ještě svého miláčka, musí Dumce jeho míry poslat - měr i vah bylo HODNĚ, ale momentálně to vypadá tak, že jsou všechny dostupné kočky a kocouři změřeni a do tabulky zapsáni :-). Poslední pokračování týkající se specielně vážení a měření najdete 21.září, jakož i archiv měření a vážení, který je v přehlednější podobě na konci tabulky.
 
 
    Jste     čtenář(ka) Dumky od spuštění počítadla dne 9.5.2000.
Počet přístupů na stránku zjišťuje WEBovský počítadlo
  Kočky a koťata Odkazy na Dumku a PET pro jiné WWW stránky Zvířátka a domácí mazlíčci